вторник, 18 августа 2020 г.

Патріотичний квест «Знайдіть Акт проголошення Незалежності – врятуйте Україну!»

 

Патріотичний квест

 «Знайдіть Акт проголошення Незалежності – врятуйте Україну!»

 

З досвіду роботи вчителя української мови та літератури

КЗ «Дніпрорудненської гімназії «Софія» ЗОШ І-ІІІ ст.

Василівської районної ради

Запорізької області

Полянської Олени Вікторівни

 

 

Тема: Знайдіть Акт проголошення Незалежності – врятуйте Україну!

Мета:

­          сприяти збагаченню знань про державотворчі процеси в Україні, 

­          актуалізувати знання учнів про здобуття незалежності України;  

­          оформити нормативно-правовий куточок щодо становлення України як незалежної держави;

­          формувати в учнів інформаційно-інтелектуальні вміння і навички;

­          синтезувати засвоєну інформацію, встановлювати послiдовність та синхронність історичних подій;

­          виховувати інтерес та повагу до минулого, сучасного і майбутнього Батьківщини.

Обладнання: ноутбук, запис відео-ролику, копії історичних документів,  роздатковий матеріал, вербальна наочність.

Форма проведення: патріотичний квест

Епіграф: “Наша земля стає вільною, незалежною та проголошує перед цілим світом, що вона була, є й хоче бути українська…»

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. ПІДГОТОВЧИЙ ЕТАП

1.    Організаційний момент

2.    Активізація пізнавальної діяльності.

Епіграф заняття

“Наша земля стає вільною, незалежною та проголошує перед цілим світом, що вона була, є й хоче бути українська…І коли б навіть нашій молодій державі не суджено довго жити, то наш край залишиться назавжди український…» - такі слова звучали з трибуни Сойму Карпатської України ще в 1939 році… З цих рядків можна зрозуміти, що становлення нашої Батьківщини як держави було дуже непростим і довготривалим.

ІІ. ОСНОВНИЙ ЕТАП

1.  Мотивація пізнавальної діяльності.

Метод «Асоціативний кущ».

Які асоціації у Вас виникають коли ви чуєте слово «держава»/ «українська держава»

-                Молодці! Та чи не найголовнішою ознакою держави є її  незалежність. 

2.   Оголошення теми та визначення цілей заняття.

Саме про незалежність нашої держави ми сьогодні і поговоримо. Адже саме ця ознака характеризує нашу Україну як самостійну повноцінну державу, а ми з вами повинні навчитись цінувати це.

3.         Вступне слово.

          2016 рік в Україні названо Роком Державності – на честь низки історичних подій, які привели до проголошення незалежності нашої Батьківщини. Адже в 2016 році Незалежній Україні виповнилося 25 років. Незалежність України — заслуга усього народу, багатьох його поколінь. Як ви знаєте здобуття незалежності для нашої країни було довгим і складним.  І лише в 1991 році ми прийшли до омріяної мети! Перегляньмо як це було…

4.      Перегляд відео-сюжету «Проголошення Незалежності»

5.      Проблемні питання до відео

­        Назвіть дату проголошення незалежності України. (24 серпня 1991 р.)

­      Які події передували Дню проголошення Незалежності?

-       Які документи узаконили статус України як незалежної держави?

6.  Робота з історичними джерелами.

-                Сьогодні ми повинні оформити нормативно-правовий куточок до 25-ї річниці Незалежності України. Але я не можу зібрати всі копії історичних документів – вони знаходяться в різних куточках школи. Нам потрібно їх якнайшвидше знайти  -  інакше Україні загрожує небезпека. То ж розпочинаємо патріотичний квест!

Перш ніж розпочати проходження квесту – пропоную вам вибрати капітана та придумати назву і девіз вашої команди.

Ви  повинні пройти 10 етапів. На кожному етапі вас чекають цікаві завдання,які ви повинні виконати для того, щоб отримати підказку для  наступного етапу. Рухатись ми будемо за картою. Увага – кожна зупинка це різні приміщення школи. Вашим першим помічником буде вчитель історії.

7.    Проходження квесту

1 етап. Шкільний куток. 

-     Ми уже на старті. Отже перший етап «Розминка». Ваше завдання - скласти рядки акростиху в правильній послідовності. Нагадую - акростих - це вірш, в якому перші літери кожного рядка, прочитані згори вниз, утворюють якесь слово.

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай,

Рідніша їм своя пустиня,

Аніж земний в чужині край.

Їм красить все їх рідний край.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батьківщини.

-     Молодці! Ось вам підказка для наступного 2 етапу (акт-універсал злуки УНР та ЗУНР)

Ø 2 етап. Кабінет історії.

Вчитель історії:

-                Хоча 24 серпня 1991 року стало початком відліку історії сучасної Української державності, історики сходяться у висновках, що того дня насправді відбулося відновлення незалежності України. Уперше в ХХ столітті незалежність України була проголошена 22 січня 1919 року IV Універсалом Української Центральної Ради, коли відбулось об’єднання в одну державу УНР

та ЗУНР. Та що ж то за УНР та ЗУНР. Щоб перейти на 3 етап, вам потрібно розшифрувати ці абревіатури. Підказкою тут для вас стане якраз здобутий на 1 етапі акт-універсал злуки УНР та ЗУНР.

 


Ø 3 етап. Куток правознавства

Вчитель правознавства:

Отже у вас вже перший документ -  Акт злуки УНР та ЗУНР 1919 року. А от  16 липня 1990 року — Верховна Рада Української РСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України (учні ознайомлюються з текстом документу).

Проте прийнятий документ не одержав статусу конституційного акту. Українська РСР залишалася у складі СРСР, тому міжнародні організації та країни світу не визнали її державну незалежність. Причиною цього стало відсутність у Верховної Ради УРСР повноважень на ухвалення рішення про вихід зі складу Радянського Союзу, тобто і на проголошення незалежності. Лише 24 серпня 1991 року у Верховній Раді відбулось голосування за прийняття незалежності України.

(учні переглядають відео)

Але відповідно до вимог Конституції Української РСР, тільки народ, як володар всієї повноти влади в республіці, мав право приймати рішення про самостійність держави. 1 грудня 1991 року на Всеукраїнському референдумі українці підтвердили прагнення жити в незалежній державі, зробивши її незворотнім фактом історії. Референдум засвідчив, що джерелом української державності є воля народу. Громадяни мали дати відповідь на питання: “Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?”

-       А чи знаєте ви, як називається свідоцтво волевиявлення виборця?

Б Ю Л Е Т Е Н Ь

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


-       90,32 % виборців відповіли на це питання «ТАК».

Найбільша кількість голосів – Тернопільська та Івано-Франківська обл..,

Найменша кількість – Крим, Луганська та Донецька обл..

-       Я б охоче вам показала зразок бюлетеня, але він знаходиться у бібліотеці.

Ø 4 етап. Перепона на сходинах.

-         Шлях до отримання незалежності України був тернистий, наш народу мусив боротись з різними перешкодами. І ваш сьогоднішній шлях теж з перепонами. Щоб отримати допуск до бібліотеки – треба зійти сходинами. На кожній сходинці маєте назвати  по 1 характерній рисі справжнього патріота України?

 

любов до Батьківщини

праця на благо держави

шанобливе ставлення до народної культури

 


                                        

 

повага до національної символіки

прагнення до справедливості

здатність до життя в суспільстві

відстоювання національних інтересів

виконання громадян.обовязків

знання історії України

дотримання законів України

збереження народних традицій

готовність захищати землю від ворогів

 

 

 

 

 

 

 

 


-        Щоб добратись до бюлетеня вас чекає іспит на знання з різних галузей, але все стосується України.

Ø 5 етап. Бібліотека.

Літературна кав’ярня «Українознавчий мікс»

Бібліотекар:

-                Знання про Україну необхідні кожному свідомому громадянину. В початкових класах ви вивчали предмет «Я і Україна», а з 5 класу у вас з’явились підручники Історія України, Українська мова, Українська література, і з них ви теж могли підчерпнути знання про нашу країну. А ще в нашій бібліотеці є різноманітні народознавчі книги. Та чи достатньо ви володієте знаннями про Україну – ми зараз перевіримо. Запрошую вас в літературну кав’ярню. Сідайте та пригощайтеся «цукерками» (фантики з питаннями замість цукерок)

1.    Якого письменника називають «Великим Кобзарем» (Тараса Шевченка)

2.    Хто є автором вірша?

Любіть Україну у сні й наяву, 
вишневу свою Україну, 
красу її, вічно живу і нову, 
і мову її солов'їну.  (В.Сосюра)

3.    Яка українська поетеса має найпатріотичніший псевдонім? (Леся Українка)

4.    У якому українському містечку й донині проводиться  знаменитий  ярмарок, описаний в  одному з найвідоміших творів Миколи Гоголя? (м.Сорочинці, Полтавської обл.)

5.    Петро Чубинський, Михайло Вербицький – що єднає цих людей? (це автори гімну України)

6.    Як звалася насправді дівчина, яку ми знаємо під всесвітньовідомим іменем Роксолана? (Настя Лісовська)

7.    Назвіть засновників столиці України - міста Києва?

8.    Як називалися знамениті козацькі човни? (чайки)

9.    Які птахи в Україні вважаються символом добробуту? (лелеки)

10. Назвіть хоча б три українські народні казки…

-        Молодці! Ось вам потрібний документ. А тепер прямуйте далі!

Ø  6 етап. Кабінет української мови та літератури.

-        Ваше завдання - дописати риму до вірша і продекламувати його.

 

Ми українці – велика родина,

Мова і пісня у нас ___________,

Квітне в садочках червона _________,

Рідна земля для всіх нас –___________.

-  Ось вам карта незалежної України. Прямуйте з нею в кабінет географії

Ø 7 етап. Кабінет географії .

-         Ваше завдання – написати, де яка область знаходиться!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


-      Завдання виконано – ось вам ключі до наступного етапу.

Ø 8 етап. Етнографічний куточок.

-      Сідайте. Ви повинні вписати пропущені слова.

Утвердження атрибутів державності

Оскільки 24 серпня 1991 року Верховна Рада Української РСР ухвалила Акт проголошення незалежності України. Наша держава офіційно отримала назву — ______________.

4 вересня 1991 р. над куполом будинку Верховної Ради замайорів національний  _______-_______ прапор, а 28 січня 1992 р. він отримав статус державного стягу.

15 січня 1992 р. державним гімном України стала музика композитора М. Вербицького на слова ___________________________ «Ще не вмерла Україна…».

19 лютого 1992 р. Верховна Рада затвердила малий герб України - _______________. Національна символіка перетворилася на державну.

-                Ми повинні шанувати нашу символіку. Адже це передбачено навіть законом.

Щодо використання державних символів законодавством передбачена наступна відповідальність. Кримінальна відповідальність (ст. 338 КК України «Наруга над державними символами»): публічна наруга над Державним Прапором України, Державним Гербом України або Державним Гімном України - карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років.

Ø 10 етап. Кабінет інформатики

-   Вам потрібно з’єднати характеристики держави з визначеннями

Держава,яка як

адміністративно, так й територіально

єдина                                                                      УНІТАРНА

 

Держава,яка визнає народ                                 ДЕМОКРАТИЧНА

єдиним джерелом влади    

 

Держава, в якій панує                                             ПРАВОВА

верховенство закону   

 

                                       

Держава, якій вдалось

об’єднати усі свої                                                   СОБОРНА

етнічні землі                                                      

 

Держава, яка має чітко                                          СУВЕРЕННА

визначену територію        

                       

Політично самостійна держава                           НЕЗАЛЕЖНА


- Вітаю вас. Місію виконано! Ось останній документ – Акт проголошення Незалежності України.

ІІІ. ЗАВЕРШАЛЬНИЙ ЕТАП

        1.Рефлексія.

- Які документи ви здобули впродовж квесту? (Акт злуки УНР та ЗУНР, декларація про державний суверенітет України, результати голосування депутатів ВР, бюлетень референдуму 1991 року, Акт проголошення Незалежності).

- Що нового ви дізнались на сьогоднішньому занятті?

2. Підсумок.

Як ви бачите шлях України до Незалежності був дуже складним. Тому ми повинні це цінувати. Маємо вірити, що спільними зусиллями український народ вистоїть та переможе все. У наші дні, коли вже кілька років на Сході України точиться війна, ми просто зобов'язані вберігати Україну, доводячи свою безстрашність та незламність духу!